17:02:54
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Blog+
Téma: Neuroscience
... Elejére 2. lap 
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 19:22 | Sorszám: 203
Szóval én öreg vagyok...
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 19:21 | Sorszám: 202
Ezt magamévá tettem! "Öreg vagyok más ahhoz, hogy bármi is érdekeljen." (-::
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 12:22 | Sorszám: 201
ab ovo érdekel minden..
Amíg a kiváncsi az ember, addig fiatal marad ..mondják !
HAME
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 11:53 | Sorszám: 200
öreg vagyok én már ahhoz, hogy bármi komolyan érdekeljen.
Viszont ab ovo érdekel minden természettudományos izé, a saját felfogó- és absztraháló képességeim határain bévül
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 11:11 | Sorszám: 199
(Mennem kell, esetefelé megint benézek
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 11:11 | Sorszám: 198
Idézet:
A másik dolog: mi az elsődleges időforrás? Kéremszépen, a változás! Az, hogy a bementeken, a bemeneti jel megváltozik, az eseményt generál, is beindítja a láncreakciót
.

Már régen az az érzésem, h az agyban minden cascade-szerűen működik..
(Ezért is megyünk be mindig ugyanabba azsákutcába pedig, szeretnénk elkerüln


iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 11:06 | Sorszám: 197
Idézet:
Vegyük észre: a szinkronitás (összehangoltság) és az időérzékelés ugyanaz a probléma.


Nagyon érdekes !
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 11:05 | Sorszám: 196
Idézet:
Az a megközelítés, amit ebben a blogban követtem, tudniillik, hogy a cellák
önálló életet élnek, és az élő szervezet szintjén saját oszcillátorral (= saját,
belső óra) rendelkeznek, elvezethet egy idővel kapcsolatos mezostruktúra felderítéséhez.


Tudod, h a neuronok oszcillációjára Buzsáki Györgynek van egy nagyon respektált elmélete?
Buzsákival (Pécs) egyetemista korunkban riválisok voltunk..Ő lett a Diákköri Konf első helyezettje..Mi (Szeged) nem lettünk, pedig nagyrészt saját, nagyon-nagyon jó munka volt

Buzsáki a Rotgers Univ professzora ma
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 11:01 | Sorszám: 195
Szia!

Idézet:
Egyébként az idő a legnagyobb probléma, minden egyes
logikai rendszerben. Kicsit egyedül vagyok azzal a nézetemmel..



Vigh prof szerint is igy van
Eljössz a jövő keddi spec koll-ra? (Jóga
A mantráról/imádkozásról, etc., lesz szó !
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 10:21 | Sorszám: 194
Szia Iszalag!

Éppenséggel be lehet járni ezt a gondolatsort is. Kicsit beszégetni kéne róla.
Az külön érdekes lenne, ha a probléma megoldása a cellák működéséből
levezethető lenne. Egyébként az idő a legnagyobb probléma, minden egyes
logikai rendszerben. Kicsit egyedül vagyok azzal a nézetemmel - programozói
körökben - hogy, ha egy feladat időviszonyait feltártad, megoldottad a feladatot.

Az a megközelítés, amit ebben a blogban követtem, tudniillik, hogy a cellák
önálló életet élnek, és az élő szervezet szintjén saját oszcillátorral (= saját,
belső óra) rendelkeznek, elvezethet egy idővel kapcsolatos mezostruktúra felderítéséhez.

Nagyon hasonlít a probléma a vastapshoz. Mikor a nézők elkezdenek tapsolni össze vissza,
egyszer csak létrejön egy szinkronitás, amikor is jól tudható, hogy a szomszédod
(és nem Te!!), mikor fog tapsolni! Sőt az is, hogy mikor tapsolt utoljára.
A megoldás kulcsa: a "kicsi világ" modell. Ez hozza szinkronba az embereket.

Az agyban (és az én kristályaimban is) a "kicsi világ" modell működik Ez egyrészt
nagymértékben segíti a szinkron működést (ne felejtsük: maga a cella összeköttetések
nélkül asszinkron működne!), másrészt könnyedén tud létrhozni olyan mezzo-struktúrát,
amely az időérzékelésre szakosodik.

Vegyük észre: a szinkronitás (összehangoltság) és az időérzékelés ugyanaz a probléma.

Korábban írtam, hogy vajon mi az a cellaszintű mozzanat, ami lehetővé teszi a cellák
esetében a cellán belüli időmérést: A cellák saját állapotváltozásukkal mérik a
lokális_időt. Ebből úgy lesz rendszeridő, hogy bizonyos cellák működésüket összhangolják.
(például úgy, hogy azonos időben kapják meg ugyanazt az impulzust.)

Ha egy cella mondjuk 8 irányba küld szét impulzust, és amelyek ezt az impulzust szintén
hasonló módon továbbítják, belátható, hogy igen gyorsan igen nagyszámú cella lesz
ugyanabban az időállapotban.

Az azonos sajátidejű cellák azonban más összeköttetéseik révén különböző mezzo-struktúrák
részei is lehetnek, így egy idő-supervisor-mezzostruktúra (mint ahogy van pl látásközpont
is) TUDHATJA azt hogy melyik vizsgált alrendszer milyen időállapotban van.

Két dolog van még: az idő - relatív. Csak és kizárólag arra vagyunk képesek, hogy
két esemény időkülönbségét megállapítsuk, vagy két esemény között hány más, a vizsgált két
eseményen kivüli esemény történt. Más szavakkal: Az ok és az okozat IDŐBEN milyen távol
van egymástól, illetve más eseményekhez képest hol helyezkedik el az időtengelyen.
(Ez fölveti az ok és okozat problémáját, erről majd később: vagyis honnan tudjuk hogy
egy esemény ki fog váltani egy másik eseményt.)

A másik dolog: mi az elsődleges időforrás? Kéremszépen, a változás! Az, hogy a bementeken,
a bemeneti jel megváltozik, az eseményt generál, is beindítja a láncreakciót.

Szóval úgy képzeld el, hogy az agy egy pulzáló jelforrás saját maga számára, A különféle
alegységek saját frekvenciájukkal pulzálnak, ezek a hullámok egymásra rakódnak és van
egy eredőjük. (nagyjából ezt detektáljuk EEG-ként, azt hiszem) Az eredő MINDEN információt
tartalmaz! Visszafejtehető!

Hirtelen ennyi, de mondom beszélgetni kéne róla, hátha több aspektus is elő tudna
bukkanni.
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 11. 00:10 | Sorszám: 193
Felmerült, a spec kol utáni beszélgetésben, h nincs adat, nincs elképzelés arra, hogy hogyan történik at agyban a temporalizáció? Azaz, hogyan tudjuk olyan pontosan az események idejét viszonyítani.. Van esetleg feltevésed erre vonatkozóan?
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 10. 21:15 | Sorszám: 192
Hogy találtál rá?
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 10. 21:14 | Sorszám: 191
Érdekel az idegpályakutatás?
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 10. 21:11 | Sorszám: 190
Gyere el a jövő kedden a jóga előadásra, ha tudsz! Fantasztikus volt !
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 10. 21:11 | Sorszám: 189
Nekem van közöm..
HAME
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 04. 15:21 | Sorszám: 188
Hát ha jók az indícióim, az itteniek közül valakiknek van köze az általam idézett linkhez. Csak én nem tudom ki kicsoda, mert IRL a jelenlegi tagságból 2 embert ismerek, de ők már csak néha-néha, szökőévenként írnak a Gondolára, ráadásul mindketten 50-en túliak.
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 04. 07:27 | Sorszám: 187
1. Az általad idézett honlapnak semmi köze nincs ehhez a bloghoz. Nem értem hogyan kerülhet
elő érvként arra a felvetésre, hogy ami ebben a topikban történik, az csak játék, kötetlen
beszégetés, még csak nem is blog (ezért mondtam blogocskának)


2. OO_2.0- val készült. Tudni kell, hogy nem vagyok egy táblázatzsonglőr. Nagy
megelégedettséggel töltött el, hogy a megfelelő oszlopot a megfelelő helyre tudtam helyezni.
Nagyjából ez a táblázatkezelő tudományom legvégső határa.

HAME
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 03. 22:43 | Sorszám: 186
szóval izé... nem tudom ki ez: http://www.fw.hu/remekm/neuro/neuroanatomy.php de a dolog egy egyszerű blognál komolyabbnak tűnik.
Azt sem tudom ki és milyen pogrammal csinálta a lentebb szereplő táblázatot, de ha netalántán egy excel táblázat lenne, akkor mennyi időbe tellne? Ill. mennyi időbe tellt volna? (Ugyanannyiba.)

Ami pedig a tizedeseket illeti, nem cikizésként mondom, de anno decibel a zsebkalkulátorok elterjedése után belénk még belénk verték, nem szabad több tizedest használni az eredményekben, mint amennyit a bemeneti adatok pontosságából következik, mert hamis pontosságérzetet ad. Mostanság erről mintha kezdenének elfeledkezni mérnöki körökben is.
(A minap pl. itt a fórumon olvastam néhány adatot, ahol nem tudom melyik királyaink magasságát olyan antorpometriai vizsgálattal, melynek pontossága semmi esetre sem lehet jobb néhány %-nál, tizedmm pontossággal állapították meg. )
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 03. 11:14 | Sorszám: 185
Kedves HAME, valóban sokkal didaktikusabb lenne úgy a táblázat, ha az eltérés lenne
benne. A két tizedes kérdésében is igazad van. De azért ez nem egy tudományos dolgozat,
csak egy blog, vagy inkább blogocska.

Az adatformátumok azért ilyenek, mert így álltak rendelkezésre. Ha majd annyi időm lesz,
mint amennyi nincs, akkor majd szépen összerendezem őket. Annak a célnak, ami itt ebben
a topikban történik - beszélgetünk, játszunk -, tökéletesen megfelel. Szerintem...
HAME
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 03. 10:52 | Sorszám: 184
viszont sokkal didaktikusabb lenne a tábázat, ha az abszolút értékek helyett a tényhez képesti eltérést (hibát) tartalmazná.
Merthátugyi arról lenne szó, melyik metódus mennyi idő alatt, milyen pontosan...
(Olyasmit már meg sem merek említeni, hogy minek a két tizedes pontosság, ha becslésről van szó, az eredmény pedig amúgy is csak egész szám lehet. )
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 03. 09:39 | Sorszám: 183
Az adatok böngészéséhez jó szórakozást kívánok (-::

Annyit elárulok, hogy a Zorax kristály sokkal jobban szerepelt, különösen azokban
a helyzetekben, ahol extrapolálni kellett! Az időtényezőről meg szó se essék, mert
az gyakorlatilag összemérhetetlen, több nagyságrendnyi(4-5) különbség van a Zorax
javára.
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 03. 09:35 | Sorszám: 182
Ennyi felvezetés után, nézzünk egy összehasonlító táblázatot:

A fejléc értelemezése:
dátum - az a nap amelyikre a jóslást tesszük.
Tény(otp-max) - a dátum szerinti napon az otp maximumárfolyama a BÉT-en.
ann-ly - ANN eredmény az utolsó év adatsora alapján.
ann-2y - ANN eredmény az utolsó 2 év alapján.
ann-ad - ANN eredmény az összes rendelkezésre álló adat alapján (kb 6 év)
z07- Zorax kristállyal számított eredmény, alap algoritmus.
z07++ - Zorax kristállyal számított eredmény, javított algoritmus.

rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 03. 09:17 | Sorszám: 181
Itt most kétirányba ágazhat a történet. Az egyik, hogy megnézzük hogyan működik a
gyakorlatban egy ilyen cellarendszer (matematikai kristály), a másik, hogy elkezdjük
bejárni egy (tetszőleges) rendszer optimumának megkereséséhez vezető utat. A végső
modellhez mindkét dologra szükségünk lesz.

Javaslom az "egyik" ágat. Nézzünk végre valami konkrétumot is, eddig ugyanis igencsak
spekulatívak voltunk. Vajon van-e valami haszna az egésznek, tudunk-e a matematikai
kristályok segítségével olyan összefüggéseket föltárni, amire eddig nem volt példa.

Először is keressünk valami bonyolult, hogy azt nem mondjam kaotikus rendszert és
próbáljuk meg ennek a törvényszerűségeit meghatározni. Itt van mindjárt a tőzsde. Elég
bonyolult? (-::

A tőzsdével az a gond, hogy nem lehet tudni mi a bemenet és mi a kimenet. Illetve egyik
szempontból egy esemény bemenet, egy másikból meg kimenet. Sőt! egy kimenet saját maga
bemenete is lehet. Ez már maga a jó öreg káosz.

Próbaként vegyünk 12 bemenő adatot és vizsgáljunk meg ezek függvényében egy kimenő adatot.
Nem nagyon válogattam a bemenő adatok között, egyre vigyáztam csak: a bemenő események
IDŐBEN előzzék meg a kimenő eseményt.

A Zorax kristályok eredményességét akkor tudjuk lemérni igazán, ha valamilyen standard,
vagy legalábbis elfogadott módszerrel hasonlítjuk össze: ilyen módszer a mesterséges
neuronhálók(ANN) módszere, amely tipikusan a fent leírt probléma megoldására való.
A neuronhálókat - úgy mondják - be kell tanítani(training). Ez egy meglehetősen időigényes
feladat, ha jó eredményt várunk tőle.

Azt mondtam az ANN-nek, hogy a bemenő paraméterekben rejlő összefüggéséeket tárja fel
1, 2, illetve 6 év alapján ezután 2007-jan-2 valamint 2007-feb-27 között próbálja meg
kitalálni, hogy a kimenet milyen értéket fog fölvenni. Szép feladat. Néhany nap beletelt,
míg végére ért (Pentium4, 3.0 GHz, Slackware Linux 10.0, 2.4-es kernel)

Ezután vettem egy nem túl nagy Zorax kristályt. (100x100 cella + 7560 receptor).
Úgy paramétereztem, hogy cellánként max 10 kapcsolat legyen. A receptorok benyomják
az impulzust a cellák közé, és monitorozzák a cellákon megjelenő visszhangot. Maximum
8 egységnyi ideig várunk a válaszra, majd kiválasztjuk a legpontosabb választ adó
útvonalakat. A futásidő - !!FIGYELEM!! - olyan rövid, hogy gyakorlatilag mérhetetlen,
de legyünk nagyvonalúak: 1 mp.

Vajon milyen eredménnyel zárult a futás?



rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 03. 09:14 | Sorszám: 180
Itt most kétirányba ágazhat a történet. Az egyik, hogy megnézzük hogyan működik a
gyakorlatban egy ilyen cellarendszer (matematikai kristály), a másik, hogy elkezdjük
bejárni egy (tetszőleges) rendszer optimumának megkereséséhez vezető utat. A végső
modellhez mindkét dologra szükségünk lesz.

Javaslom az "egyik" ágat. Nézzünk végre valami konkrétumot is, eddig ugyanis igencsak
spekulatívak voltunk. Vajon van-e valami haszna az egésznek, tudunk-e a matematikai
kristályok segítségével olyan összefüggéseket föltárni, amire eddig nem volt példa.

Először is keressünk valami bonyolult, hogy azt nem mondjam kaotikus rendszert és ennek
a törvényszerűségeit meghatároözni. Itt van mindjárt a tőzsde. Elég bonyolult? (-::

A tőzsdével az a gond, hogy nem lehet tudni mi a bemenet és mi a kimenet. Illetve egyik
szempontból egy esemény bemenet, egy másikból meg kimenet. Sőt! egy kimenet saját maga
bemenete is lehet. Ez már maga a jó öreg káosz.

Próbaként vegyünk 12 bemenő adatot és vizsgáljunk meg ezek függvényében egy kimenő adatot.
Nem nagyon válogattam a bemenő adatok között, egyre vigyáztam csak: a bemenő események
IDŐBEN előzzék meg a kimenő eseményt.

A Zorax kristályok eredményességét akkor tudjuk lemérni igazán, ha valamilyen standard,
vagy legalábbis elfogadott módszerrel hasonlítjuk össze: ilyen módszer a mesterséges
neuronhálók(ANN) módszere, amely tipikusan a fent leírt probléma megoldására való.
A neuronhálókat - úgy mondják - be kell tanítani(training). Ez egy meglehetősen időigényes
feladat, ha jó eredményt várunk tőle.

Azt mondtam az ANN-nek, hogy a bemenő paraméterekben rejlő összefüggéséeket tárja fel
1, 2, illetve 6 év alapján ezután 2007-jan-2 valamint 2007-feb-27 között próbálja meg
kitalálni, hogy a kimenet milyen értéket fog fölvenni. Szép feladat. Néhany nap beletelt,
míg végére ért (Pentium4, 3.0 GHz, Slackware Linux 10.0, 2.4-es kernel)

Ezután vettem egy nem túl nagy Zorax kristályt. (100x100 cella + 7560 receptor).
Úgy paramétereztem, hogy cellánként max 10 kapcsolat legyen. A receptorok benyomják
az impulzust a cellák közé, és monitorozzák a cellákon megjelenő visszhangot. Maximum
8 egységnyi ideig várunk a válaszra, majd kiválasztjuk a legpontosabb választ adó
útvonalakat. A futásidő - !!FIGYELEM!! - olyan rövid, hogy gyakorlatilag mérhetetlen,
de legyünk nagyvonalúak: 1 mp.

Vajon milyen eredménnyel zárult a futás?



iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. március 27. 13:38 | Sorszám: 179
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...